Salihu a.s.

Salihu a.s.

Salihu a.s. i takon fisit Themud.

Fisi Themud ishte një prej fiseve të gadishullit arabik.

Ky fis adhuronte idhuj përpos Allahut.

Idhujt e tyre ishin të llojllojshëm si p.sh.:

– Idhulli i furnizimit.

– Idhulli i shiut.

– Idhulli i udhëtimit, etj.

Ky fis jetonte në male kodrinore,

kodrinat i kishin gdhendur dhe kishin ndërtuar shtëpi kodrinore.

Salihu a.s. e thirri popullin e tij të besojnë në një Zot.

Populli i tij tha:

– Na sjell ndonjë argument që të besojmë se me të vërtetë je pejgamber.

Salihu tha:

– Çka dëshironi?

Populli i tij tha:

– Nga ky shkëmb le të dalë një deve që të pimë qumësht prej saj.

Nëse këtë e bën ne do të besojmë.

Salihu iu lut Allahut dhe menjëherë Allahu iu përgjigj lutjes së tij.

E pastaj Salihu tha:

– Ju erdh argumenti prej Zotit tuaj.

Ja pra kjo është deveja e Allahut, argument për ju.

Lëreni të qetë të ushqehet në tokën e Allahut.

E mos i shkaktoni asgjë të keqe, se ju kaplon dënimi i dhimbshëm.

Një pjesë e popullit besuan.

Pjesa tjetër e shtoi mosbesimin.

Dr. Musli Vërbani

“365 tregime për fëmijën tuaj brenda 12 muajve të vitit”

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s