Ndërtimi i pendës kundër Jexhuxhëve dhe Mexhuxhëve

Ndërtimi i pendës kundër Jexhuxhëve dhe Mexhuxhëve

Dhulkarnejni ishte Pejgamber dhe i fuqishëm.

Duke udhëtuar e takoi një popull.

E takoi një popull i cili jetonte në mes të dy kodrave.

Ai popull sulmohej nga jeëxhuxhët dhe meëxhuxhët.

I kërkuan ndihmë ndaj jexhuxhëve dhe mexhuxhëve dhe për këtë deshën ta paguajnë Dhulkarnejnin.

Dhulkarnejnin u tha:

– S’kam nevojë për pasurinë tuaj.

Allahu më ka dhënë më mirë sesa ajo që gjendet tek ju.

Dhulkarnejni e pa që mënyra më e mirë është ta bëjë një pengesë në mes dy kodrave.

Dhulkarnejni e urdhëroi popullin që ta gropojnë tokën afër dy kodrave.

Gropuan në mes dy kodrave me qëllim që të vendosej themel.

Vendosi themele të forta ku do të ndërtohej penda.

Populli e gropoi atë derisa arritën në thellësi.

Pastaj Dhulkarnejni filloi me vendosjen e themelit në këtë gropë, duke hedhur gurë e rërë.

Ky vend ishte i pasur me hekur dhe bakër, ashtu siç ishte i pasur me pemë, male, e gjallesa të ndryshme të cilat ishin mbledhur nga vendet e largëta.

Pastaj i urdhëroi që ta ndezin zjarrin nën bakër.

Kur u shkri bakri, e hodhi mbi gurët që i kishte vendosur në këtë gropë dhe kështu ky themel u bë shumë i fortë.

Pas kësaj i urdhëroi që të sjellin copa të mëdha të hekurit, të cilat i vendosi njërën mbi tjetrën, derisa i barazoi me majat e bjeshkëve.

Pastaj i urdhëroi që ta ndezin zjarrin nën këtë hekur dhe të sillet një grumbull tjetër me bakër, nën të cilin urdhëroi të ndizet zjarri.

Pasi që u shkri hekuri dhe bakri, erdhi periudha e fundit e ndërtimit të pendës.

Dhulkarnejni a.s. përfundoi ndërtimin e pendës.

Jexhuxhët dhe mexhuxhët shkuan përsëri për të bërë çrregullime.

Jexhuxhët dhe mexhuxhët e panë pendën e lartë përballë tyre.

U munduan ta thyejnë dhe ta kapërcejnë, mirëpo pa sukses.

Dhulkarnejni u ndihmoi dhe ata triumfuan ndaj popullit kriminel.

Dr. Musli Vërbani

“365 tregime për fëmijën tuaj brenda 12 muajve të vitit”

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s