Cili është qëllimi që në dhjetë ditëve të fundit të Ramazanit të qëndrohet në Iëtikaf?

Pyetje: Cili është qëllimi që në dhjetë ditëve të fundit të Ramazanit të qëndrohet në Iëtikaf?

Përgjigje: Kur shohim se Zoti i Lartmadhëruar i ka thënë Pejgamberit s.a.v.s. që në dhjetëditët e Ramazanit të qëndrojë në Iëtikaf, gjë që është sunet; kjo për të ngritur dhe lartësimin e ngarkesës me obligime dhe dëshira që muslimani të jetë sa më i pastër. Për arsye se Ramazani e ushtron njeriun për t’u larguar prej ushqimeve të cilat kanë qenë hallall më parë.

Pasi që qëndrimi i dhjetë ditëve të fundit të Ramazanit në Iëtikaf është sunet. Njeriu ka të drejtë të zgjedhë ose të qëndrojë në shtëpinë e tij pranë familjes së tij, ose të tërhiqet prej bashkësisë familjare. E kjo për arsye që njeriu të ushtrohet që disa ditë t’ia kushtojë Allahut që të ushtrohet ta pastrojë shpirtin dhe ta bëjë të kulluar që të ngritet edhe me trup edhe me shpirt lartë.

Pyetje: A do të thotë kjo që të ushtrohet njeriu për udhëtim tjetër ose për ndonjë qëllimtjetër?

Përgjigje: Po, është ushtrim për udhëtim tjetër, e ai udhëtim është udhëtimi për në Haxh, në shtëpinë e Allahut. Nga kjo shohim se Iëtikafi është ushtrim devotshmërie për kryerjen e detyrave të Haxhit në shtëpinë e Allahut në Bejtul-Haram.

Muhamed Muteveli Esh-Shaëravi

Përktheu: Dr. Musli Vërbani

Shkëputur nga “Fetva”

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s