A lejohet të veprohet e mira pa kërkuar leje?

A lejohet të veprohet e mira pa kërkuar leje?

Pyetje: Njeriu i cili sheh diçka çka është e dobishme për popullin e tij dhe për shoqërinë e tij, a duhet të kërkojë leje, apo duhet të veprojë, e mos ta humbë rastin për të bërë punë të hajrit?

Përgjigje: Shejh Shaëraviju, Zoti e nderoftë thotë: Kur njeriu sheh se është mirë për umetin dhe popullin e tij le ta punojë pa kërkuar leje për atë punë të mirë, për të mos e humbur rastin.

Muhamed Muteveli Esh-Shaëravi

Përktheu: Dr. Musli Vërbani

Shkëputur nga “Fetva”

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s