Uji i zemzemit

Uji i zemzemit

Ibrahimi a.s. u kthye nga kishte ardhur.

Haxherja ishte nëna e Ismailit.

Ajo me foshnjën mbetën në mes të shkretëtirës.

Ushqimi iu harxhua.

Uji iu harxhua.

Dielli i fortë përcëllonte, fëmija filloi të qajë.

Nëna nuk mund ta duronte fëmijën duke qarë, shikoi majtas, shikoi djathtas, ç’të bënte?

Shkon në drejtim të kodrës Safa. Nuk gjeti asgjë.

U kthye dhe shkoi në drejtim të kodrës Merva. Prapë nuk gjeti asgjë.

Shkon në drejtim të kodrës Safa. Nuk gjeti asgjë.

U kthye dhe shkoi në drejtim të kodrës Merva. Prapë nuk gjeti asgjë.

Shkon në drejtim të kodrës Safa. Nuk gjeti asgjë.

U kthye dhe shkoi në drejtim të kodrës Merva. Prapë nuk gjeti asgjë.

Shkon në drejtim të kodrës Safa. Nuk gjeti asgjë.

Duke u kthyer në drejtim të foshnjës sheh diçka të habitshme.

Ismaili buzëqesh sepse meleku pranë tij e kishte afruar ujin.

Haxherja u gëzua pa masë.

U afrua te uji.

Uji gurgullonte me të madhe.

Ky ujë quhet uji i ZEM-ZEMIT.

Dr. Musli Vërbani

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s