PRANIMI I ADHURIMIT DHE SHEJTANËT

PRANIMI I ADHURIMIT DHE SHEJTANËT

Kam një shokë të mirë, të sjellshëm dhe personalitet i rrallë, ai bën adhurim të sinqertë vetëm për Allahun e Lartmadhëruar .

Gjuha e tij është e pastër, asnjëherë nuk flet fjalë amorale, nuk i afrohet punëve të këqija asnjëherë. Ndoshta kjo edukatë është shkak i rrethit të pastër ku është rritur e edukuar. Dhembshuria për të, dhe dashuria për të më ka shty ta pyes Imamin e nderuar Shejh Shaëravijun: A është e mundur që adhurimi i sinqertë vetëm për Allah, dhe nijeti i pastër i adhurimit me qenë, mirëpo përkundër kësaj Allahu mos ta pranojë?

Përgjigje:

Po !! shejtani ndërhynë në njeriun e mirë, ndërhynë në punën dhe aktivitetin e tij, sepse shejtani vazhdimisht tenton në ibadetin e të devotshmëve dhe të sinqertëve.

Zoti i Lartmadhëruar thotë: Do të qëndroj te ta, dhe derisa ata janë në rrugën tënde të drejtë. Pra, është e mundur që shejtani të ndërhynë dhe ta ç’vleftësoj adhurimin e robit të mirë, Zoti na ruajt nga e keqja e shejtanit. O Zot na prano veprat, vërtet Ti je i ditur i dëgjon.

Muhamed Muteveli Esh-Shaëravi

Përktheu: Dr. Musli Vërbani

Shkëputur nga “Fetva”

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s