Meka është kryeqyteti i parë i njerëzimit

Meka është kryeqyteti i parë i njerëzimit

Në një kohë në Meke nuk kishte njeri.

Ishte shkretëtirë.

Nuk kishte as burim uji.

Ibrahimit a.s. i lindi një djalë të cilin e quajti Ismail.

Nëna e Ismailit ishte Haxherja.

Ibrahimi a.s. është prej të dashurve të Allahut.

Ai e ka marrë titullin Halilullah.

Halilullah do të thotë dashamir i Allahut.

Haxherja është nëna e Ismailit a.s.

Ajo ishte duke i dhënë gji foshnjës.

Ibrahimi a.s. e merr nënën e Ismailit dhe e dërgon te një vend.

Afër këtij vendi ishte Qabeja, përmbi pusin Zemzem mbi xhami.

Pasi i vendosi aty, ua la një enë me hurma dhe një gastare me ujë.

Pasi i vendosi aty, Ibrahimi u nis për të shkuar.

Nëna e Ismailit i thotë:

– O Ibrahim, ku po shkon?

– Ku po na lë neve në këtë kodrinë, në të cilën nuk ka asgjë?!

Këtë ia thotë disa herë dhe e bën që Ibrahimi të kthehet me fytyrë në drejtim të saj.

Pastaj Haxherja i thotë:

– A Allahu të ka urdhëruar për këtë?

Ibrahimi a.s i thotë:

– Po.

Haxherja i thotë:

Atëherë Zoti nuk do të na lë në humbje.

Në fund Haxherja kthehet pranë djalit të saj Ismailit a.s.

Dr. Musli Vërbani

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s