DËNIMI ME BURG NË ISLAM

DËNIMI ME BURG NË ISLAM

Pyetje: A ka dënim me burg në Islam?

Përgjigje: Jo, nuk ka pas burgje në kohën e të Dërguarit të Allahut s.a.v.s., por ka pas internim dhe ka qenë i caktuar vendi i internimit.

Për këtë arsye, burg në kuptimin bashkëkohorë nuk ka pasur.

Muhamedi a.s. e ka burgos mëkatarin në atë formë (pa e burgosur) sepse askush nuk i ka fol atij, ka ardhur e ka shkuar pa i folur askush, sikurse ka qenë rasti me tre të cilët nuk kanë shkuar në luftë.

Ebu Lubabete e ka burgos veten e tij vetë, në atë formë, sa që e ka lidh veten në një vend, pra e ka burgos veten dhe shtëpinë e tij dhe ka thënë: Nuk do të zgjidhem, dhe nuk do të lëvizë nga këtu derisa të vjen i Dërguari i Allahut s.a.v.s. dhe më zgjidhë dhe më liron nga këtu.

Muhamed Muteveli Esh-Shaëravi

Përktheu: Dr. Musli Vërbani

Shkëputur nga “Fetva”

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s