A është aktiviteti i njeriut shkak për sjelljen e rizkut/furnizimit?

A është aktiviteti i njeriut dhe ecja nëpër sipërfaqen e tokës e cila sjell rizkun-furnizimin?

Imami, Shejh Shaëraviju thotë: Jo… Sa njerëz duke punua kanë dështua. Mos mendo se angazhimi dhe puna në tokë të sjell rizkun-furnizim, por ajo të shpie te rizku-furnizimi i cili është i krijuar dhe përgatitur në tokë.

Allahu për këtë na sqaron:

Dhe sikur dëshiron të na tregon se rizku-furnizimi është i fshehur në tokë, ndërsa puna jote nuk e krijon atë-rizkun, por vetëm të shpie tek ajo.

Dhe kjo arrihet me adhurimin e përbashkët dhe të vazhdueshëm në ditët e xhumasë.

Muhamed Muteveli Esh-Shaëravi

Përktheu: Dr. Musli Vërbani

Shkëputur nga “Fetva”

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s