Vrasja e parë

Vrasja e parë

Fëmijët e Ademit dhe Havasë u rritën.

Erdhi koha e martesës së tyre.

Filloi një grindje në mes tyre.

Ademi a.s. i urdhëroi që të dy që të ofrojnë nga një kurban.

Cilit t’i pranohet kurbani është në të drejtë.

Kabili ishte njeri i vrazhdë dhe i ashpër në karakter.

Ndërkohë që Habili ishte zemërmirë dhe i butë.

Habili kishte një kope dhensh.

Ai ofroi për kurban një dash të mirë.

Kabili ishte bujk.

Ai ofroi për kurban të korrurat.

Zoti i Lartmadhëruar e pranoi kurbanin e Habilit.

Nuk e pranoi kurbanin e Kabilit.

Kabili i thotë Habilit:

– Zoti e ka pranuar kurbanin tënd dhe nuk e ka pranuar kurbanin tim.

Habili i thotë:

– Vërtetë Zoti e pranon vetëm prej të devotshmëve.

Kabili i thotë:

– Do të të vras.

Habili i përgjigjet:

– Edhe nëse ti e ngrit dorën mbi mua, unë nuk do ta ngriti dorën kundër teje.

Vërtetë ti je vëllai im.

Kabili e ngrit dorën dhe i bie fort dhe e mbyt vëllanë.

Kabili është vrasësi i parë në fytyrën e tokës.

Dr. Musli Vërbani

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s