Shtimi i njerëzimit prej një nëne dhe prej një babe

Shtimi i njerëzimit prej një nëne dhe prej një babe

Havaja është nëna e njerëzimit.

Ademi është babai i gjithë njerëzimit.

Ademit dhe Havasë i lindi një djalë dhe një vajzë.

I emëruan me emrin Kabil dhe Vedije.

Më pas ajo lindi sërish një djalë e një vajzë.

I emëruan me emrin Habil dhe Edije.

Popullsia e tokës përbëhej nga gjashtë anëtarë.

Babai – Ademi.

Nëna – Hava.

Dy vëllezër: Kabili dhe Habili.

Dy motra: Vedija dhe Edija.

Ademi dhe Havaja ishin të lumtur me fëmijët e tyre.

Fëmijët rriteshin çdo ditë.

Ata u bënë vasha dhe djelmosha.

Habili dhe Kabili shkonin me babanë e tyre për të mësuar.

Ata mësuan nga ai si të punonin tokën dhe të kullosnin bagëtitë.

Edija dhe Vedija ishin dy vajzat.

Ato e ndihmonin nënën e tyre në punët e shtëpisë, si: gatim, pastrim, dhe punë të tjera.

Jeta e tyre kërkonte mund, veprim dhe përpjekje.

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s