Shkaku i mallkimit për Iblisin

Shkaku i mallkimit për Iblisin

Zoti i madhëruar e krijoi njeriun.

E nderoi me formën më të bukur.

I dha mendje dhe logjikë të shëndoshë.

E ngriti në shkallë të lartë të respektit.

I urdhëroi Melekët t’i bëjnë sexhde Ademit.

Melekët i bën sexhdeAdemit a.s.

Melekët duke i bërë sexhde e nderuan Ademin.

Një krijesë tjetër nuk e nderoi Ademin a.s.

Nuk e nderoi njeriun si krijesë.

Ajo krijesë e ka emrin Iblis.

Iblisi refuzoi ta nderojë Ademin.

Iblisi refuzoi t’i bëjë sexhde Ademit.

Iblisi thoshte:

“Ademi është krijuar nga balta”.

“Unë jam i krijuar nga zjarri.”

Ai pretendonte se zjarri është më i mirë se balta.

Iblisi kishte zili për Ademin.

Iblisi e urrente Ademin.

Urrejtja e tij ndikoi që të mos i përkulet Ademit.

Zilia e tij ndikoi që të mos i bënte sexhde Ademit.

Ky veprim i tij tregon për kryelartësinë e Iblisit.

Urrejtja, zilia dhe kryelartësia janë cilësi të Iblisit.

Për këtë arsye, Zoti i Madhëruar e mallkoi.

Për këtë arsye, Zoti i Madhëruar e largoi prej mëshirës së vet.

Zoti i Madhëruar i tha Iblisit:

– Largohu dhe dil nga aty, ti vërtet je i mallkuar.

Zoti i Lartmadhëruar i tha Ademit:

– O Adem, ky është armiku yt dhe i bashkëshortes tënde.

Dr. Musli Vërbani

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s