PUTHJA E HAXHERUL ESVEDIT

PUTHJA E HAXHERUL ESVEDIT

Pasi që ia kam parashtrua këtë pyetje të nderuarit Muhamed Muteveli Shaëravijut është përgjigj: “Puthja e haxherul esvedit është ligj i vërtetuar”. Pastaj sqaron: Adhurimi edhe pse nuk i dihet shkaku e ka urtësinë e tij.

Urtësia dhe arsyeja e adhurimit është në atë se mjafton që është prej Allahut. Allahu nuk e obligon askënd tjetër, pos ato që i do.

Obligimi prej Allahut është nder për robin e tij.

Shejh Shaëraviju në fund thotë: Është shumë interesante çështja e besimtarit me Zotin e tyre. Allahu e obligon atë që e do, dhe secili obligim nuk ka vështirësi.

Muhamed Muteveli Esh-Shaëravi

Përktheu: Dr. Musli Vërbani

Shkëputur nga “Fetva”

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s