KU ËSHTË DALLIMI NË MES TË DITURIT DHE DIJETARIT?

KU ËSHTË DALLIMI NË MES TË DITURIT DHE DIJETARIT?

Përgjigjja: I dituri është a i cili ka bagazh të çështjeve dhe i sqaron ato, ndërsa dijetari (eksperti) i shikon gjërat shumë shumë më larg se i dituri.

Shejh Shaëraviju pastaj thotë: Njerëzit mendojnë se dijetarë janë vetëm ata që veshin shallat e bardhë dhe e kryejnë Universitetin e Ez-herit. Jo. Jo! Secili që mëson ndonjë dispozitë prej dispozitave islame dhe atë ua sqaron të tjerëve, ai është i ditur për atë çështje.

Muhamedi a.s. ka thënë: Zoti e ndriçoftë njeriun i cili e dëgjon fjalimin tim, e ruan, e pastaj e përcjell. Ndonjëherë përcjellësi i diturisë është më ruajtës se vetë dëgjuesi (i cili e mban në vete).

Muhamed Muteveli Esh-Shaëravi

Përktheu: Dr. Musli Vërbani

Shkëputur nga “Fetva”

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s