KUR’ANI IA KA TEJKALUAR EDHE KËTIJ SHEKULLI

KUR’ANI IA KA TEJKALUAR EDHE KËTIJ SHEKULLI

Islami i ka vendosur ligjet dhe parimet për me harmonizua aktivitetin e jetës në shoqëri në kohëra të ndryshme dhe rrethana të ndryshme.

Kjo është specifikë e projektit të Krijuesit për ta harmonizuar shoqërinë, për me ndërtua atë, për me përforcua dhe për me zhvillu në shtylla të forta dhe stabile. Të gjitha sistemet të cilat i kanë provua shoqëritë shpijnë vetëm në një pikë, vetëm në një sistem të cilin e shohin të përkryer i cili krijon kështu për qëtësi dhe lumturi në jetë.

Kulminacioni i këtyre sistemeve dhe pikësynimi i zhvillimit të secilit program të cilin e paraqesin dhe e praktikojnë të gjithë popujt, në fund e sheh se ata i janë afruar shumë afër islamit.

Kjo dëshmon me argument të fortë se shoqëri e përkryer është ajo shoqëri apo sistem i cili është harmonik dhe i përshtatshëm për çdo kohë dhe për çdo vend. Ky është mendim i Shejhut Muhamed Muteveli Shaëravijut.

Muhamed Muteveli Esh-Shaëravi

Përktheu: Dr. Musli Vërbani

Shkëputur nga “Fetva”

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s