XHAMI E PARË E NDËRTUAR PËR NJERËZIT

XHAMI E PARË E NDËRTUAR PËR NJERËZIT

 

Pyetje: cila është xhamia e parë e ndërtuar për njerëzit në fytyrën e tokës?

 

Përgjigjja: Ebu Dharri e ka pyet të Dërguarin e Allahut s.a.v.s. për “Mesxhidi Haramin”.

Muhamedi a.s. i ka thënë: “Nuk ka dyshim se shtëpia (xhamia) e parë e ndërtuar dhe e vendosur për njerëzit është ajo në Meke (Beke) e cila është e bekuar.”

 

Muhamed Muteveli Esh-Shaëravi

Përktheu: Dr. Musli Vërbani

Shkëputur nga “Fetva”

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s