ISLAMI DHE ZHVILLIMI  (MODERNIZIMI)

ISLAMI DHE ZHVILLIMI  (MODERNIZIMI)

 

Është pyetur për zhvillimin bashkëkohor dhe planprogramin apo projektin islam bashkëkohor. Dhe si është e mundur se Kur’ani përfshin njohuri, rregulla dhe ligje shumë e shumë të rëndësishme, me të cilat ia ka tejkaluar të gjitha kohërave?

 

Përgjigjja: Çdo sistem bashkëkohor dhe zhvillimor në botë ka kaluar në faza të përvojës dhe eksperiencës. Pra, e ka provuar në praktikë këtë metodë apo atë. Dhe kur ka arritur në shkallën më të lartë të zhvillimit, kur befasisht iu është afruar programit islam.

Imami i mirënjohur ka bërë një krahasim në mes të sistemeve shoqërore në botë dhe Islamit, ku është vërtetua se ata veç e kanë praktikuar Islamin, pra me fjalë të tjera kanë qenë në harmoni me Islamin dhe ajo ka ndikuar që ata janë zhvilluar vetëm pse e kanë praktikuar programin islam.

 

Muhamed Muteveli Esh-Shaëravi

Përktheu: Dr. Musli Vërbani

Shkëputur nga “Fetva”

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s