CILËT I URREN ALLAHU

CILËT I URREN ALLAHU

 

Pyetje: Cilët i urren Allahu?

 

Përgjigjja: Hadithi Kudsij i tregon kategoritë e atyre të cilët i do Allahu dhe ata të cilët i urren?

Tri kategori të njerëzve i dua, por tri tjera edhe më shumë.

E dua pasanikun fisnik, por të varfrin fisnik edhe më shumë;

E dua të varfrin modest, por pasanikun modest edhe më shumë;

E dua plakun e devotshëm, por të riun e devotshëm edhe më shumë.

Ndërsa i urrej tri kategori të njerëzve, por tri tjera edhe më shumë:

E urrej pasanikun kryelartë, por të varfrin kryelartë edhe më shumë;

E urrej të varfrin koprrac, por të pasurin koprrac edhe më shumë;

E urrej të riun mëkatar, por plakun mëkatar edhe më shumë.

 

Shejh Shaëraviju e parasheh se shoqëri shembullore është ajo shoqëri e cila i ka të varfrit fisnikë, të pasurit modest, dhe të rinjtë e dëgjueshëm dhe të devotshëm.

Ndërsa shoqëria e keqe është ajo shoqëri e cila ka të varfrit kryelartë, të pasurit koprracë dhe pleqtë të pa moralshëm dhe mëkatarë.

 

Muhamed Muteveli Esh-Shaëravi

Përktheu: Dr. Musli Vërbani

Shkëputur nga “Fetva”

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s