CILAT JANË TË MIRAT E XHUMASË

CILAT JANË TË MIRAT E XHUMASË

 

Cila është vlera e ditës së xhumasë?

Është pyetur i Dërguari i Allahut s.a.v.s.: O i Dërguari i Allahut, na trego për ditën e xhumasë dhe të mirat në të.

Është përgjigjur: Pesë çështje: në këtë ditë është krijuar Ademi, në këtë ditë ka zbritur në tokë, në këtë ditë e ka caktuar Allahu që Ademi me vdekë, në të është një çast (moment) që nëse robi i Allahut e lut Allahun ia pranon lutjen, nëse nuk lutet për mëkat ose për ndërprerje të lidhjeve farefisnore, në të do të bëhet Dita e Kijametit. Nuk ka asnjë melek i afërt, as qielli as toka, as kodrat, as gurët e që nuk kanë druajtje ose frikë për Ditën e Kijametit. (E ka regjistruar Ahmedi dhe Shafiju).

 

Muhamed Muteveli Esh-Shaëravi

Përktheu: Dr. Musli Vërbani

Shkëputur nga “Fetva”

 

 

 

 

 

 

 

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s