VARRI

Dr. Musli Vërbani

 

VARRI

 

I vdekuri kur të vendoset në varr, varri i thotë:

“O bir i Ademit! A ti e tubove pasurinë e dunjasë apo ajo të tuboi ty? A ti e le dunjanë apo ajo ty? O bir i Ademit! O njeri, nga dheu je krijuar, në të ke jetuar dhe përsëri në dhé u ktheve”.

Të gjithë dijetarët islam janë pajtuar se varrimi i të vdekurit është farz kifaje. Kjo argumentohet me ajetin Kur’anor:

أَلَمْ نَجْعَلِ الْأَرْضَ كِفَاتاً أَحْيَاءً وَأَمْوَاتاً

A nuk e bëmë ne tokën që në gjirin e vet mbanë të gjallë dhe të vdekur”.

(El-Murselat, 25, 26)

Në Kur’an përshkruhet rasti i varrimit të Habilit:

فَبَعَثَ اللَّهُ غُرَاباً يَبْحَثُ فِي الْأَرْضِ لِيُرِيَهُ كَيْفَ يُوَارِي سَوْءَةَ أَخِيهِ

قَالَ يَا وَيْلَتَى أَعَجَزْتُ أَنْ أَكُونَ مِثْلَ هَذَا الْغُرَابِ فَأُوَارِيَ سَوْءَةَ أَخِي

فَأَصْبَحَ مِنَ النَّادِمِينَ

All-llahu dërgoi një sorrë, e cila groponte në dhé, për t’i treguar atij se si ta mbulojë trupin e të vëllait. E ai tha:  I mjeri unë, a nuk qesh i aftë të bëhem si kjo sorrë, e ta mbuloja trupin e vëllait tim (ta varrosi)?” Ashtu mbeti i penduar”.

(El-Maide, 31)

ثُمَّ أَمَاتَهُ فَأَقْبَرَهُ

Mandej atë (njeriun) e bëri të vdesë dhe atij i bëri varr (të varrosët)”.

(Abese, 21)

Varr quhet të mbuluarit e të vdekurit me dheun e tokës, për të mos iu ndie era dhe për të mos e ngrënë egërsirat.

Minimumi i thellësisë së varrit është deri në bel të njeriut mesatar, çka të thellohet është më e vlefshme.

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s