SHARTET E NAMAZIT TË XHENAZES

Dr. Musli Vërbani

 

SHARTET E NAMAZIT TË XHENAZES

 

Shartet e namazit të xhenazes janë:

  1. Me qenë musliman.

Pabesimtarit nuk i falet xhenazja se Zoti i Madhëruar ka thënë:

وَلا تُصَلِّ عَلَى أَحَدٍ مِنْهُمْ مَاتَ أَبَداً

Dhe kurrë mos ia falë namazin asnjërit prej tyre (pabesimtarëve)”.

(Et-Tevbe, 84)

  1. Me qenë pjesa më e madhe e trupit të të vdekurit.

Nuk i falet namazi vetëm ndonjë pjese të trupit, për shembull këmba ose dora.

  1. Që xhenazja të jetë para falësve në drejtim të kibles.
  2. Që me pas pas shenja gjallërie (d.m.th. ka lindur i gjallë, vetëm ka bërë një frymëmarrje të shkurtër dhe ka vdekur).
  3. Që namazi xhenazes t’i falet pas gusulit

Nuk lejohet falja e namazit të xhenazes para gusulit apo tejemumit.

 

 

 

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s