LLOJET E KEFINIT

Dr. Musli Vërbani

 

LLOJET E KEFINIT

 

Kefini në përgjithësi është tri llojesh:

Lloji i parë: Kefini i domosdoshëm.

Lloji i dytë: Kefini i mjaftueshëm dhe

Lloji i tretë: Kefini i sunet.

 

Po ashtu kefini i domosdoshëm ndahet në:

– Kefini i domosdoshëm për meshkuj ajo çka është patjetër për t’u mbuluar te mashkulli.

– Kefini i domosdoshëm për femra ajo çka është për t’u mbuluar te femra, do të thotë çka e mbulon tërë trupin, si te mashkulli ashtu edhe te femra.

 

Kefini i mjaftueshëm ndahet në:

– Kefini i mjaftueshëm për meshkuj ajo çka vishet normal në jetë për meshkuj (izari dhe lifafa).

– Kefini i mjaftueshëm për femra përbëhet nga dy palë rroba: e epërmja këmisha dhe e poshtmja (izari dhe lifafa).

 

Kefini sunet ndahet në:

– Kefini sunet për meshkuj (lifafi, izari dhe kamisi)

– Kefini sunet për femra i cili përbëhet prej pesë pjesëve:

  1. Lifafi
  2. Izari
  3. Kamisi
  4. Shmija dhe
  5. Pjesa e cila e shtrëngon gjoksin e saj.

Prandaj, kefinosja e femrës me më pak se kjo është mekruh.

 

 

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s