ÇKA ËSHTË MENDUB TE KEFINI

Dr. Musli Vërbani

 

ÇKA ËSHTË MENDUB TE KEFINI

 

Mendubet e kefinit janë:

  1. Me qenë prej lëndës së pambukut dhe të jetë i bardhë.

Muhamedi a.s. ka thënë:

Vishuni (për së gjalli) me tesha të bardha, sepse ato janë teshat më të mira për ju dhe kefinosni ashtu (me të bardhë) të vdekurit tuaj”.

(Transmetojnë pesë Koleksionuesit)

 

Muhamedi a.s. është mbështjellë me kefin të përbërë prej tri pjesëve nga pëlhura e pambukut Sulejhan ( prej Jemenit).

 

  1. Që kefini të jetë më shumë se një pjesë.

 

  1. Që kefini të parfumohet me numër tek (një herë, tri herë, pesë herë).

 

  1. Që kefini të jetë me pjesë tek.

 

  1. Që kefini të jetë i rregulluar mirë.

 

Muhamedi a.s. ka thënë:

Kush e merr përsipër për ta përgatitur të vdekurin le ta rregullojë mirë kefinin”.

Të gjithë janë pajtuar se të tepruarit është e ndaluar, sepse Muhamedi a.s. ka thënë:

Mos e teproni në kefin”.

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s