“umhun” dhe “umjun”

Muhamed Muteveli Esh-Shaëravi

Përktheu: Dr. Musli Vërbani

 “umhun” dhe “umjun”

 

Fjala “umhun” dhe fjala “umjun”. Dallimi në mes tyre qëndron në shkronjën e fundit. Këtë dallim e pason dallimi në substancë:

“umjun” – është verbërimi i shikimit.

“umhu” – është verbërim i vizionit.

Verbërohen – do të thotë se e kanë humbur vizionin.

“umhun” d.t.th. verbërim, pa marrë parasysh ai verbërim a është verbërim konkret apo verbërim abstrakt, vizion për programin e jetës apo të moralit, pra për verbërimin shpirtëror, që do të thotë që të jetë vizion, sepse ajo nuk verbërohet, por verbërohen zemrat.

Shikimi konkret, mund të zëvendësohet me shikimin e tjetrit, mirëpo kjo nuk ka efekt te shikimi shpirtëror dhe thënia e Zotit të Lartmadhëruar “Jeamehunë” – janë të pavendosur dhe të pavëmendshëm. Thuaj për të çka të duash prej çështjeve kundërthënëse për aktivitetin e jetës.

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s