Si jepen ndihmat vullnetare?

Dr. Musli Vërbani

Si jepen ndihmat vullnetare?

 

Ndihmat vullnetare jepen:

  • natën
  • ditën
  • fshehtazi dhe
  • haptazi.

Ndihmat vullnetare jepen natën ashtu që dëshmitar i ndihmës të jetë nata.

Ndihmat vullnetare jepen ditën ashtu që dëshmitar i ndihmës të jetë dita.

Ndihmat vullnetare jepen haptazi ashtu që dëshmitar i ndihmës të jenë të tjerët.

Ndihmat vullnetare jepen fshehtazi ashtu që dëshmitar i ndihmës të jetë vetëm Allahu i Lartmadhëruar.

Zoti i Lartmadhëruar thotë:

“Ata të cilët pasurinë e tyre e shpërndajnë (ndihmojnë vullnetarisht në rrugë të Zotit) natën e ditën, fshehurazi ose haptazi, ata shpërblimin e vet e kanë te Zoti i tyre dhe për ta nuk ka as frikë, as pikëllim.” (El Bekare, 274)

 

 

 

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s