Nëse femra sheh ëndërr (duke kontaktuar), a merr gusël?

Muhamed Muteveli Esh-Shaëravi

Përktheu: Dr. Musli Vërbani

Shkëputur nga “Fetva”

 

Nëse femra sheh ëndërr (duke kontaktuar), a merr gusël?

 

Po, nëse veç ka ejakuluar dhe sheh shenja në rroba.

Umu Selmete i ka thënë Muhamedit s.a.v.s.: Allahu nuk turpërohet nga e vërteta. Gruaja nëse ëndërron (kontaktim seksual), a merr gusël? Muhamedi s.a.v.s. i ka thënë: “Po, nëse sheh shenja në rroba (të lagura).” Umu Selmete i ka thënë: Ose me ëndërrua gruan? Muhamedi a.s. i ka thënë: Të lumshin duart! Po kujt i ngjason fëmija i saj?

Në një transmetim tjetër:

Umi Selmete e ka pyetur të Dërguarin e Allahut s.a.v.s. për femrën, e cila sheh në ëndërr atë që e sheh burri. Është përgjigjur: “Nëse femra e sheh atë (ëndërron dhe pastaj sheh shenja në rroba), merr gusël.”

Në MUSNED qëndron se Havlete bint Hakimë e ka pyetur të Dërguarin e Allahut s.a.v.s. për femrën e cila sheh në ëndërr atë që sheh burri. Ka thënë: “Nuk merr gusël derisa të mos ejakulojë, ashtu sikurse edhe burri nuk merr gusël derisa të mos ejakulojë.”

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s