Shpirti, trupi dhe nefsi

Dr. Musli Vërbani

Shpirti, trupi dhe nefsi

 

Çështja pa hy në materie quhet SHPIRT.

Çështja pa shpirt quhet TRUP.

Çështja e shpirtit me trup quhet NEFS.

NEFSI është: bashkimi i shpirtit me materien (kombinimi i shpirtit me trup).

Llojet e Nefsit janë:

  • Nefsi (shpirti me trup) i qetë, i sigurt dhe i lumtur dhe quhet Mutmeinne.
  • Nefsi (shpirti me trup)i pasigurt që urdhëron të keqën dhe quhet Emmaretun Bi suui.
  • Nefsi (shpirti me trup) i cili është vetëkritikues apo vetëqortuesi dhe quhet Levvame.

Për llojin e parë Nefsul-Mutmeinne, Zoti Lartmadhëruar thotë:

“O ti nefs i qetësuar! Kthehu te Zoti yt, ti i kënaqur me Atë dhe Ai kënaqur me ty! Bashkohu me robërit e Mi dhe hyr në Xhenetin Tim!” (Fexhr, 27-30)

Për llojin e dytë (Nefsin emmaretun bis suui) Zoti i Lartmadhëruar tregon:

“nefsi (i njeriut) është ai që urdhëron për të keqe.” (Jusuf, 53)

Për llojin e tretë (Nefsin Levvame). Zoti i Lartmadhëruar thotë:

“Betohem në nefsin vetqortues!” (Kijame, 2)

 

 

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s