Ç’është Kur’ani?

Dr. Musli Vërbani

Ç’është Kur’ani?

 

Kur’ani është fjalë e Allahut të Lartmadhëruar e cila i ka zbritur pejgamberit të fundit Muhamedit a.s. për të qenë libri i fundit i zbritur prej Allahut për të gjithë njerëzimin.

Përmbledhja e Kur’anit në volum (në mes të dy kopertinave të librit) quhet MUS’HAF. Me fjalë tjera, të shkruarit e Kur’anit në libër quhet MUS’HAF.

“KUR’AN” është emërtim mbi bazë leximi.

“MUS’HAF” është emërtim mbi bazë shkrimi.

Mus’hafi fillon me suretul-Fatiha dhe përfundon me suretun-Nas.

Kur’ani përbëhet prej 340 740 shkronjave.

Kur’ani përbëhet prej 77 439 fjalëve.

 

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s