Suret e Kur’anit

Dr. Musli Vërbani

Shkëputur nga: "Besimi në librat e Zotit"

Suret e Kur’anit

 

Sure d.m.th. ngritje, lartësi e vlerë.

Ndërsa në Kur’an Sureja është vendi ku i përfshin të gjitha ajetet në një koleksion.

Disa dijetarë Suren e kanë shëmbëllyer me pjesët e ndërtesës të cilat e formojnë atë.

Duhet kuptuar se Suret e Kur’anit janë quajtur Sure për shkak se e ngrenë vlerën e Kur’anit, për shkak se në të kuptohen e mira dhe e keqja, e lejuara dhe e ndaluara.

–     Sureja më e shkurtër e Kur’anit është sureja e cila përbëhet prej tre ajeteve e ajo sure është “Suretu Kevther”.

–     Sureja më e gjatë është sureja e cila ka më së shumti përmbajtje e ajo është “Suretul Bekare”.

Kur’ani përbëhet prej 114 sureve. Sureja e parë e renditur në Kur’an është Suretul-FATIHA, ndërsa sureja e fundit është Suretul-NAS.

 

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s