Suhufet

Dr. Musli Vërbani

Shkëputur nga: "Besimi në librat e Zotit"

Suhufet

 

Përpos katër librave: Tevrati, Zeburi, Inxhili dhe Kur’ani, Zoti i Lartmadhëruar ka zbritur edhe libra të tjerë të cilët quhen “SUHUFE”.

SUHUFE quhen fletushkat apo broshurat.

Kur’ani i përmend “SUHUFET” – broshurat e Ibrahimit a.s. dhe këshillat të cilat kanë qenë në ato Suhufe apo broshura.

Në Kur’an Zoti i Lartmadhëruar tregon kështu:

“Ka shpëtuar ai që është pastruar.

Që e përkujton madhërinë e Zotit të vet dhe falet. Po ju po i jepni përparësi jetës së kësaj bote.

E dihet se jeta e botës tjetër është më e dobishme dhe e përjetshme.

Vërtet, kjo (këshillë) gjendej edhe në broshurat e para:

Në broshurat e Ibrahimit dhe të Musait”.(EL-EALA, 14-19)

 

 

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s