Bibla e sotme

Dr. Musli Vërbani

Shkëputur nga: "Besimi në librat e Zotit"

Bibla e sotme

 

Sot të krishterët për libër të shenjtë mbajnë biblën. Bibla përbëhet prej dy dhjatave (epokave) e ato janë:

  1. Dhjata e vjetër

–     Dhjata e vjetër është libri (Bibla) i cili përfshin epokën para

Isait a.s. Gjuha origjinale e saj është hebraishtja.

  1. Dhjata e re

–     dhjata e re është libri (bibla) i cili përfshinë epokën pas Isa a.s. Gjuha origjinale e tij është greqishtja, por edhe kjo ka qenë më parë në gjuhën hebreishte.

Përpos kësaj, bibla sipas Lukës, Joanit dhe Markut është në gjuhën greke, ndërsa sipas Mateut është në gjuhën hebreishte.

Nga të gjitha këto që i përmendëm më lartë shumë lehtë kuptohet se ajo çka është zbritur prej Zotit të Lartmadhëruar është humbur dhe është zëvendësuar me tregime dhe shkrime të beni-Israilëve. Për këtë Zoti i Lartmadhëruar ka treguar në Kur’an:

“Mjerë (është shkatërrim) për ata që me duart e veta shkruajnë librin, e pastaj thonë: “Ky është prej Allahut”!, e për të arritur me te një fitim të paktë, mjerë për ata çka shkruan duart e tyre dhe mjerë për ta për atë çka fitojnë”. (EL-BEKARE, 79)

 

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s