Asija

Asija

Asija ishte një besimtare e devotshme.

Ishte e bukur, e ëmbël dhe e dhimbsur.

Burri i saj ishte Firauni.

Firauni ishte pabesimtar.

Firauni ishte mizor dhe i pamëshirshëm.

Faraoni e kuptoi se Asija i kishte besuar Musait.

Ajo nuk e fshehu këtë të vërtetë dhe tha me zë:

– Po, edhe unë i besova Zotit të Musait!.

Asijën nuk e mashtroi pasuria e pafund e Firaunit që të bëhej pabesimtare.

Pushteti i Firaunit nuk e mashtroi të mos jetë e devotshme ndaj Krijuesit.

Dhuratat e shtrenjta nuk e gëzuan më shumë se besimi në Zot.

Bukuritë e kësaj bote nuk e mashtruan që ta harrojnë botën tjetër.

Jeta në pallate luksoze nuk e mashtroi që të mos kërkoj shtëpi në xhenet.

Gjatë torturave e bëri një lutje:

“O Zoti im! Ndërtoma një shtëpi tek Ti, në Xhenet;

më shpëto nga Faraoni dhe veprat e tij dhe më shpëto nga populli keqbërës!”

Asija e ngriti kokën lart dhe pa nga qielli, asaj iu hoqën perdet e syve.

Iu tregua pallati me perla të bardha që ishte ndërtuar për të në xhenet.

Dr. Musli Vërbani

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s