Rabije Adevije

Rabije Adevije

Rabia vinte nga një familje e varfër.

Mbeti jetime në moshë të re dhe përfundimisht përfundoi si shërbëtore.

Një natë, ndërkohë që i zoti i shtëpisë ku ajo jetonte e pa atë duke u lutur gjithë natën,

e liroi nga shtëpia dhe ajo ishte e lirë.

Rabija Adevije ishte një grua muslimane,

ka qenë tepër e devotshme.

Në ditë ajo zgjohet herët në mëngjes,

merr abdes,

fal namaz,

pas përfundimit të namazit e bën këtë dua:

– O Zoti im! Për dashurinë Tënde që ke ndaj meje, falmi gabimet.

Njëri që ishte prezent i thotë: – Mos thuaj ashtu.

– Po si të them?

Thuaj: – Për dashurinë time ndaj Teje, falmi gabimet.

Ajo i thotë:

– Po të mos më kishte dashur Allahu nuk do të më kishte zgjuar në këtë mëngjes.

Po mos të më kishte dashur Allahu, nuk e kishte bërë këtë gjuhë që t’i lutem Atij,

Ai më ka dashur dhe m’i ka dhënë këto begati, andaj unë i lutem Atij.

Dr. Musli Vërbani

“365 tregime për fëmijën tuaj brenda 12 muajve të vitit”

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s