MË TË SPROVUARIT

MË TË SPROVUARIT

Pyetje: A është e vërtetë se njeriu sprovohet varësisht prej fesë së tij? Apo fatkeqësitë dhe sprovat e njëpasnjëshme janë si rezultat i hidhërimit të Zotit ndaj robit të Tij? Dhe këto sprovime a i fshijnë mëkatet apo ato janë çështje në vete?

Përgjigje: Është pyetur i Dërguari i Allahut s.a.v.s. se cilët njerëz sprovohen më së shumti, e ai është përgjigjur: “Pejgamberët, e pastaj të ngjashmit me ta. Sprovohet njeriu varësisht prej fesë së tij. Nëse është i dobët në fe, sprovohet aq sa është i dobët; nëse është i fortë në fe, sprovohet aq sa është i fortë. Njeriun vazhdimisht e përcjellin fatkeqësitë derisa të ecën nëpër tokë pa pasur asnjë gabim.”(Transmeton Ahmedi, e ka vërtetuar Tirmidhiu)

Muhamed Muteveli Esh-Shaëravi

Përktheu: Dr. Musli Vërbani

Shkëputur nga “Fetva”

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s