AGJËRIMI I TËRË VITIT

AGJËRIMI I TËRË VITIT

Pyetje: prej vegjëlisë më mjafton vetëm pak ushqim dhe nuk ma ka ëndja ushqimin. Kjo është ajo që mund të agjëroj me lehtësi. A lejohet të agjërosh gjatë gjithë jetës dhe a është e vërtetuar prej të parëve tanë të mirë se kanë agjëruar gjatë tërë jetës?

Përgjigjja: Është pyetur i Dërguari i Allahut s.a.v.s. :O i dërguar i Allahut, si është puna me atë, i cili e agjëron tërë vitin?

Ka thënë: Nuk ka agjërim dhe mosagjërim, apo ka thënë “as nuk ka agjëruar, as nuk ka ngrënë”; ka thënë: Po të agjërosh dy ditë e të hash një ditë.? Është përgjigjur: Po. A mundet dikush ashtu? Ka thënë: Si është puna me atë, i cili agjëron një ditë, e nuk agjëron dy të tjera? Është përgjigjur: Do të kisha dashur, po të kisha mundur ashtu.

Pastaj, i dërguari i Allahut s.a.v.s. ka thënë:  Tri ditë, çdo muaj, dhe prej ramazanit në ramazan, kjo është sikur ta agjërosh tërë vitin. Nëse agjërohet dita e arafatit, bëhet falja e gabimeve të vitit të kaluar dhe e vitit paraprak, agjërimi i ditës “ASHURA” i fshin mëkatet e vitit paraprak. (AHMEDI)

Muhamed Muteveli Esh-Shaëravi

Përktheu: Dr. Musli Vërbani

Shkëputur nga “Fetva”

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s