I FSHEHIN TË MIRAT E BURRIT

I FSHEHIN TË MIRAT E BURRIT

Pyetje: Kam dëgjuar se shumica e banorëve të xhehenemit janë gra.

Përgjigje: I Dërguari i Allahut s.a.v.s. ka thënë: “Ato i fshehin të mirat e burrit, nëse i bën të mira gjithmonë, por, nëse vetëm një herë ia bën një të keqe, thotë: Kurrë nuk kam parë ndonjë të mirë prej teje”

Pasi që kjo është e metë e tyre, secila që dëshiron të jetë prej banorëve të xhenetit, le ta largojë këtë ves; dhe, kur burri t’ia bëjë një të keqe, le të thotë se ia ka bërë vetëm një të keqe dhe gjithmonë është sjellë mirë. Me këtë kënaqet dhe pajtohet burri i saj dhe kalon jetë të lumtur me të, pra që mos t’ia fshehë të mirat, sepse e fiton xhenetin, nëse do Zoti. Muhamedi s.a.v.s. ka thënë: Çdo grua, me të cilën është ndarë i kënaqur burri i saj, do të hyjë në xhenet.

Lusim Allahun që ju të jeni bashkëshorte e tillë.

Muhamed Muteveli Esh-Shaëravi

Përktheu: Dr. Musli Vërbani

Shkëputur nga “Fetva”

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s