Jasiri r.a.

Jasiri r.a.

Ishte një familje Islame.

Ajo familje ishte prej familjeve të para të cilat e kishin pranuar Islamin.

Baba në atë familje quhej Jasir.

Gruaja e Jasirit ishte Sumeja.

Djali i tij ishte Amari.

Amari është personi i parë në islam që ndërtoi xhami.

Prindërit dhe fëmijët e tyre ishin bashkuar

dhe i shërbenin çështjes islame.

Familja e Jasirit u sprovua e tëra për çështjen e fesë.

Ata duruan torturat çnjerëzore.

I pari dëshmor burrë në islam është Jasir ibnu Amir El-Kendij.

Në Kur’an Zoti i Lartmadhëruar thotë:

“Kurrsesi mos i quani të vdekur ata që janë vrarë në rrugën e Allahut.

 Jo, janë të gjallë, duke u ushqyer te Zoti i tyre.”

Dr. Musli Vërbani

“365 tregime për fëmijën tuaj brenda 12 muajve të vitit”

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s