TË JETUARIT ME VRASËSIN

TË JETUARIT ME VRASËSIN

Burri im ka vrarë një njeri gabimisht. A është bashkëjetesa me të haram apo hallall? Kjo çështje më ka munduar ditë e natë dhe mendja asnjëhere nuk ka pushuar, e  zemra asnjëherë nuk më është qetësuar. A mundet i nderuari ynë, Shaëraviju, që të ma lehtësojë gjoksin tim dhe të më çlirojë mendjen time, e cila më preokupon? Zoti e shpërbleftë!

Përgjigjja: Të jesh e lirë se deri sa burri yt nuk e ka vrarë me qëllim, por gabimisht, ai duhet të kompensojë vrasjen gabimisht, ashtu siç e ka paraparë Allahu, ndërsa bashkëshortja nuk ka kurrfarë pengese të jetojë me të, pra nuk ka kurrfarë lidhje bashkëjetesa burrë-grua për atë që e ka vepruar burri.

Muhamed Muteveli Esh-Shaëravi

Përktheu: Dr. Musli Vërbani

Shkëputur nga “Fetva”

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s