Deveja i bie në sexhde Muhamedit a.s.

Deveja i bie në sexhde Muhamedit a.s.

Ishte një familje prej ensarëve.

Ensar (ndihmëtar) quhen banorët e Medinës.

Banorët e Medinës i kanë ndihmuar Muhamedit a.s.,

për këtë arsye janë quajtur Ensarë.

Një familje e ensarëve e kishte një deve me të cilën e ujitnin tokën e tyre.

Një ditë prej ditëve deveja u egërsua.

Nuk u bindej pronarëve të saj.

Toka u ishte tharë për shkak se deveja nuk po u bindej.

Ata shkuan tek i dërguari dhe ju ankuan atij për gjendjen e devesë.

Shkoi i dërguari te deveja në shtëpinë e tyre.

Sahabët frikësoheshin se mos po i ndodhte diç të dërguarit të Allahut.

I dërguari i Allahut i lajmëroi ata se nuk do ta godet diçka e keqe.

U afrua tek deveja.

Pastaj deveja erdhi me nxitim tek i dërguari dhe ra në sexhde para tij.

U ngrit i dërguari Allahut dhe e kapi për balluke dhe e futi në punë.

Dr. Musli Vërbani

“365 tregime për fëmijën tuaj brenda 12 muajve të vitit”

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s