Takimi i Muhamedit a.s. me Ibrahimin a.s.

Takimi i Muhamedit a.s. me Ibrahimin a.s.

Në natën e Miraxhit Muhamedi a.s. ngrihet në qiellin e shtatë.

Në qiellin e shtatë e takon Ibrahimin a.s.

Ibrahimi rrinte mbështetur në Bejtul Mamur.

Bejtul Mamur çdo ditë hynin nga 70 mijë melekë dhe nuk dilnin më.

Xhibrili i thotë: – Ky është babai yt, Ibrahimi. Jepi selam atij!

Muhamedi a.s. e përshëndetë me selam.

Ibrahimi a.s. ia ktheu selamin.

Ibrahimi a.s i thotë:

– Mirë se erdhe biri im i mirë!

Mirë se erdhe Pejgamber i mirë!

Pastaj Ibrahimi a.s.i thotë:

– O Muhamed! Jepi selam umetit tënd nga unë.

Njoftoje se xheneti është shumë i bukur.

Uji është shumë i ëmbël.

Sipërfaqja është mjaft e gjerë dhe e sheshtë.

Gjithashtu u thuaj që të mbjellin shumë pemë.

Pemët e xhenetit mbillen duke i përmendur fjalët:

“Subhanallahi ve’l-hamdu lil-lahi

Ve la ilahe il-lAllahu

VAllahu ekber!”

Dr. Musli Vërbani

“365 tregime për fëmijën tuaj brenda 12 muajve të vitit”

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s