Kurbani dhe shpërndarja e mishit të kurbanit

Kurbani dhe shpërndarja e mishit të kurbanit

Vetëm prerja e Kurbanit është vaxhib (obligative) ndërsa,

shpërndarja e mishit të Kurbanit nuk është vaxhib (obligative).

Më së miri është që i gjithë kurbani të shpërndahet, por

– Lejohet që edhe i tërë mishi të mbahet për vete dhe familjen.

Te rasti i sadekatul fitrit:

Edhe i varfëri e jep sadekatul fitrin.

Edhe i pasuri e jep sadekatul fitrin.

Te rasti i Kurbanit:

I pasuri merr pjesë nga Kurbani i tij

I varfëri (por edhe i pasuri) mund të ndalë tërë mishin e Kurbanit për veten e tij sepse prerja është vaxhib (Obligim) ndërsa shpërndarja nuk është vaxhib (obligative) por është e parapëlqyer, me një fjalë nuk duhet të krijohet përshtypja se është vaxhib (obligative) shpërndarja e mishit të Kurbanit.

Është e parapëlqyer që mishi i Kurbanit të ndahet në tri pjesë:

– Një pjesë t’u ndahet të varfërve,

– Një pjesë t’u ndahet të afërmve dhe fqinjëve,

– Një pjesë të ndahet për familjen e tij.

Dr. Musli Vërbani

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s