Disa rregulla të veçanta për kurbanin

Disa rregulla të veçanta për kurbanin

– Kurbani theret në ditën e parë të Kurban Bajramit.

– Koha e therjes së Kurbanit fillon menjëherë pas faljes së Bajramit.

– Kurbani theret edhe në ditën e dytë të Kurban Bajramit.

– Kurbani theret edhe në ditën e tretë të Kurban Bajramit deri para perëndimit të Diellit.

– Kur të thërret ezani i akshamit i ditës së tretë të Kurban Bajramit skadon afati i therjes së Kurbanit.

– Ai i cili e ka vaxhib kurbanin dhe nuk e ka therë brenda tri ditëve të Kurban Bajramit duhet ta blejë një kafshë dhe ta japë atë kafshë sadaka (pa e therur) ose të japë sadaka kundërvlerën e Kurbanit.

– Ai i cili e ka blerë Kurbanin, por për shkak të rrethanave të ndryshme nuk ka mund ta presë, atë Kurban e jep sadaka të gjallë ose e therë dhe tërë mishin e jep sadaka.

– Nëse ndonjë person e ka blerë kurbanin, por i ka humbur ose i është vjedhur, ai e blen tjetrin, por nëse e gjen të parin brenda ditëve të Bajramit ende pa e prerë, ai zgjedh cilin nga ata dy Kurbane ta presë.

– I varfri, i cili nuk e ka vaxhib kurbanin, por ai vendos dhe e blen, por ndërkohë i humb, atij i bëhet vaxhib ta blejë një tjetër Kurban dhe ta presë për Kurban.

– Lejohet të autorizohet tjetri për të prerë Kurbanin.

– Nuk lejohet të shitet asgjë nga Kurbani.

Dr. Musli Vërbani

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s