Qëllimi i kurbanit

Qëllimi i kurbanit

Qëllimi i kurbanit nuk është vetëm derdhja e gjakut dhe ngrënia e mishit, por me kurban simbolizohet:

– gatishmëria për sakrificë;

– gatishmëria për solidaritet;

– gatishmëria për bamirësi;

– gatishmëria për sinqeritet dhe

– gatishmëria për devotshmëri.

Për këtë arsye Zoti i Lartmadhëruar thotë:

“Tek Allahu nuk arrin as mishi i atyre (kurbaneve) e as gjaku i tyre, por

tek Ai (Allahu) arrin bindja dhe devotshmëria e juaj”. (El-Haxh, 37)

Dr. Musli Vërbani

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s