Kurbani për bashkëshorten

Kurbani për bashkëshorten

Në sheriatin islam:

– Burri posedon pasuri.

– Gruaja posedon pasuri.

Në sheriatin islam:

– Burri kryen obligimet jomateriale si f.v.: namazin, agjërimin, etj.

– Gruaja i kryen obligimet jomateriale si f.v.: namazin, agjërimin, etj.

Në sheriatin islam:

– Burri i kryen obligimet materiale si f.v.: zekatin, haxhin, etj.

– Gruaja i kryen obligimet materiale si f.v.: zekatin, haxhin, etj.

Në sheriatin islam:

Burri nuk e ka vaxhib të presë kurban për gruan e tij, por nëse e pret i pranohet dhe ai kurban është (NAFILE) vullnetar. Mirëpo nëse edhe burri edhe gruaja, secili prej tyre posedon pasuri (shumën prej 92,5 gr, ari), atëherë që të dy e kanë vaxhib therjen e Kurbanit.

Dr. Musli Vërbani

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s