SOT E HEQIM PERDEN E SYVE

SOT E HEQIM PERDEN E SYVE

A ka ndërlidhmëri në mes të ligjeve të raportit shpirt-trup, derisa njeriu është në gjumë, ose është zgjuar, apo kur vdes dhe në rastin për të cilin Zoti i Lartmadhëruar ka thënë:

“Dhe Ne kemi hequr sot perden e syve tu dhe sot sheh me shikim tjetër, të veçantë”.

Përgjigjja: Po, kur njeriu kalon prej momentit të jetës në momentin e vdekjes dhe shpirti i arrin në fyt, e ju në atë moment shihni, Zoti i Lartmadhëruar thotë: Ti veç ke qenë i panjohur dhe nuk ke pasur kurrfarë diturie për këtë ditë. Mirëpo, pasi që e kemi hequr perden e syve tu, sot sheh tjera gjëra që si ke parë më herët .

Posa të kalojë njeriu prej momentit të vdekjes në momentin e kalimit në botën tjetër, sheh gjëra, të cilat kurrë më parë nuk i ka parë më herët, edhe pse ende është gjallë dhe shpirti është në të.

Muhamed Muteveli Esh-Shaëravi

Përktheu: Dr. Musli Vërbani

Shkëputur nga “Fetva”

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s