Melekët i vizitojnë ata të cilët e përkujtojnë Allahun

Melekët i vizitojnë ata të cilët e përkujtojnë Allahun

Zoti i Madhëruar dërgon melekë në tokë,

për të kontrolluar rrugët dhe për t’i kërkuar ata të cilët e përkujtojnë Allahun.

Kur ta takojnë popullin i cili e përkujton Allahun

(u thuhet): – Kërkoni çka ju nevojitet – dhe i mbulojnë me krahët e tyre në qiell.

Zoti i Madhëruar e di por prapë i pyet melekët:

– Çka thonë robërit e mi?

Subhanallah,

Elhamdulilah,

Allahu ekber.

– A më kanë parë?

– Jo për Zotin nuk të kanë parë.

– Po si do të vepronin nëse më shohin?

Sikur të të shohin:

– do të të adhuronin më shumë,

– do të të falënderonin më shumë dhe

– do të të lavdëronin më shumë.

Zoti në fund thotë:

– Dëshmoj para juve se ua kam falur atyre gabimin.

Njëri nga melekët thotë:

– Në mesin e tyre është një njeri i cili ka ardhur për nevojë tjetër.

Zoti i Madhëruar thotë:

– Ata janë një popull dhe të gjithë janë për një kuvendim.

Dr. Musli Vërbani

“365 tregime për fëmijën tuaj brenda 12 muajve të vitit”

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s