HAXHI I GRUAS PA LEJEN E BURRIT TË SAJ

HAXHI I GRUAS PA LEJEN E BURRIT TË SAJ

A lejohet që gruaja ta kryejë haxhin pa pëlqimin dhe pa lejen e burrit të saj?

Nuk është e pëlqyeshme që gruaja të kërkojë leje prej burrit të saj për kryerjen e haxhit farz. Por, edhe nëse e pyet dhe e lejon, e kryen haxhin, sepse burri nuk ka të drejtë ta ndalojë apo ta pengojë gruan e tij për ta kryer haxhin farz, sepse haxhi është ibadet, i cili është bërë obligim për të, dhe nuk lejohet të dëgjohet krijesa për të mëkatuar ndaj Krijuesit.

Ajo duhet që sa më shpejt të kryejë obligimin, që të lirohet nga obligimi i saj, sikur ajo që e fal namazin në fillim të kohës, e ai nuk ka të drejtë ta ndalojë. Kështu vepron  edhe me rastin e haxhit të përbetimit. Ndërsa, sa i përket haxhit vullnetar, ai ka të drejtë ta pengojë.

Muhamed Muteveli Esh-Shaëravi

Përktheu: Dr. Musli Vërbani

Shkëputur nga “Fetva”

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s