PËRGOJIMI

PËRGOJIMI

Pyetje: Çka është përgojimi dhe a është e vërtetë se të përgojosh mëkatarin e madh (FASIKUN) nuk është mëkat?

Përgjigje: Muhamedi a.s. ka thënë: “A e dini se ç’është përgojimi? Por, askush nuk e di më së miri se Allahu dhe i Dërguari i Tij. Pastaj, Muhamedi a.s. ka thënë ”Përgojimi është t‘ia përmendësh emrin vëllait tënd për atë që ai nuk dëshiron”

I kanë thënë: Po nëse është e vërtetë atë çka ka vepruar vëllai im? Është përgjigjur: Nëse është e vërtetë atë që e thua, mu ajo është përgojim, po nëse nuk është e vërtetë, atëherë ti ke shpifur për të”. E KA TRANSMETU AHMEDI

Po ashtu, është transmetuar se një njeri e ka pyetur të Dërguarin e Allahut s.a.v.s: “Çka është përgojimi?”. Me  atë rast është përgjigjur: T’ia përmendësh emrin vëllait tënd për atë që ai nuk dëshiron ta dëgjojë” Po, o i Dërguari i Allahut edhe nëse është e vërtetë atë që e them?” Ka thënë: Nëse e thua jo të vërtetën, ti veç ke shpifur për të. (TRANSMETON AHMEDI DHE MALIKU)

Muhamed Muteveli Esh-Shaëravi

Përktheu: Dr. Musli Vërbani

Shkëputur nga “Fetva”

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s