Dënimi në varr

Dënimi në varr

Pabesimtari kur të ndahet prej kësaj bote dhe shkon në botën tjetër.

I shkojnë melekët prej qielli me fytyrë të zezë.

Me rroba të zeza.

Ulen pranë tij në largësi sa sheh syri, pastaj i vjen meleku për t’ia marrë shpirtin, ulet te koka e tij.

I thotë:

– O ti shpirt i keq, dil se Allahu është i hidhëruar me ty.

I del shpirti prej trupit sikurse hekuri i zjarrtë kur flakërohet prej leshi, dhe ia merr shpirtin.

Çdo herë kur të kalojnë pranë ndonjë grupi të melekëve pyesin:

– Çka është kjo erë e keqe?

I përgjigjen:

– Filani i biri i filanit, pra me emrin me të cilin e kanë thirrur në këtë botë, derisa arrin në fund të qiellit të kësaj bote, kurse porta nuk hapet.

Pastaj i Dërguari i Allahut a.s. e lexoi ajetin kur’anor:

“… atyre nuk u hapen dyert e qiellit dhe nuk do të hyjnë në xhennet derisa të përbirojë deveja nëpër vrimën e gjilpërës…”.

Pastaj Allahu thotë:

– Shkruajeni në librin Sixhinë të tokës së thellë,

pastaj shpirti tronditet dhe thotë:

“… e kush i përshkruan shok Allahut, ai është sikur të bie nga qielli e ta rrëmbejë shpendi, ose si ai të cilin e gjuan era e stuhishme në ndonjë vend të humbur”.

Dr. Musli Vërbani

“365 tregime për fëmijën tuaj brenda 12 muajve të vitit”

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s