LARGIMI NGA FRONTI NË BETEJËN E TEBUKUT

LARGIMI NGA FRONTI NË BETEJËN E TEBUKUT

Pse i Dërguari i Allahut ua ka falur gabimin atyre që nuk kanë shkuar në betejën e Tebukut?

Imami i njohur Shaëraviju përgjigjet:

“Të ka falë Allahu ty për atë pse i ke lejuar ata.”

Kur ka përdorur Zoti i Lartmadhëruar fjalën “Aff” -falja gabimin, do të thotë ka marrë fund. Çdo gjë, pra, të ka falur Allahu ty. Për këtë çështje nuk ka çka të diskutohet, por unë po e tregoj dhe po e them këtë që ta dinë të tjerët, atyre të cilëve nuk u zbret vaji (inspirimi). Pra, për këtë çështje nuk ka drejtë askush tjetër të marrë vendim.

Derisa të kuptohet dhe sqarohen ata të cilët me të vërtetë janë të drejt dhe dihet se cilët janë rrenacakë. Pra, i dërguari e di të vërtetën dhe vepron me drejtësi, ndërsa të tjerët jo. Kështu problemi ekziston. Ti nuk ke marr vendim, nuk ke lejuar për këtë çështje deri sa ti të kuptosh se cilët kanë folur dhe kanë pasur arsye të vërtetë (për mosshkuarje në betejë). Kur ekziston Ai, i cili na përmirëson neve dhe atë, nuk ka tjetër i cili ua fal dhe i përmirëson ata (rrenacakët).

Muhamed Muteveli Esh-Shaëravi

Përktheu: Dr. Musli Vërbani

Shkëputur nga “Fetva”

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s